שנת השירות

שנת השירות היא שנת התנדבות ועשייה קהילתית חברתית בפריפריות הגיאוגרפיות והחברתיות, המתבצעת על ידי נערים ונערות לפני גיוסם לצה”ל.
מפעל שנת השירות החל בתנועה בשנת 2001 ומאז גדל והתפתח. כיום ישנן 7 קבוצות הגשמה בשכבה. בכל קבוצה יש 8 חברים בממוצע.

הקומונות נמצאות בערים:
נתניה, רמת גן, חולון, בת ים, יבנה, קריית גת ובאר שבע.

שנת השירות בתנועה מתחלקת לשלושה מרכיבים עיקריים:

משימות
התנדבות

ניהול
משק בית

חיי
קבוצה

משימות ההתנדבות

המתנדבים פועלים ארבעה בקרים בשבוע במסגרות הפורמליות ברשות, במסגרת ההתנדבות בבתי הספר הם חונכים ילדים בפן האישי והלימודי, מלווים כיתות בפן החברתי ולוקחים חלק באירועי שיא וטיולים שנתיים.
בימים שלישי וחמישי אחה”צ פועלים בסניפי התנועה ולוקחים חלק בניהול ופיתוח הסניפים הן בפן החינוכי והן בפן הלוגיסטי ובתפקידים שונים מרכז הסניף ועד מדריך ג’.
בימים שני ורביעי אחה”צ פועלים במסגרות הבלתי פורמאליות ברשות כגון מועדוני נוער, עמותות, מועדוניות רווחה, בית חם לנערה וכו…

ניהול משק בית

במהלך שנת השירות מנהלים הש”ש את משק הבית לגמרי בעצמם. החל מרשימת הקניות, ניקיון הבית ועד לניהול התקציב. ההתנסות הזאת מפתחת בקרב הש”ש עצמאות ואחריות.

חיי קבוצה

אחת ההתנסויות המרכזיות בשנת השירות היא החיים בקבוצה. הש”ש מתנסים בקבלת החלטות במשותף, דאגה לצרכים שונים, קבלה והכלה של חברי הקבוצה ועוד…
כל קבוצה מעצבת לעצמה את שגרת השבוע על מנת שתתאים לאורך החיים הרצוי בעיניה (ארוחות משותפות, שיחות קבוצה וכו…). בנוסף לכל קומונה יש יום בשבוע הנקרא יום קבוצה והוא כולו מוקדש לצרכים של הקבוצה. יום הקבוצה כולל קניות, ניקיונות ופעילות עם מדריך הקבוצה. בנוסף לכל קבוצה יש חופש לעצב ולהחליט איך יראה יום הקבוצה שלה.

פורום מגשימים

בנוסף לימי הקבוצה שבה כל קבוצה עוברת פעילות עם המדריך שלה, אחת לחודש נפגשת כל שכבת הש”ש לפורום מגשימים.
כל פורום עוסק בנושא אחר שעל סדר היום, גם בפן המקצועי וגם בפן הלימודי – אקטואלי ומטרת הפורומים היא העשרת הש”ש, גיבוש השכבה ובחינת החברה הישראלית.

לו"ז שבועי לדוגמא:

מפעלים

במהלך השנה ישנם מספר מפעלים המיועדים לשכבת הש"ש

סמינר עלייה – שנת השירות נפתחת כל שנה בסמינר עליה – סמינר שמתחיל בחמישה ימים במרכז סמינרים בו עוברים הש”ש הכשרות כקומונה וכשכבה. במהלך הסמינר הש”ש מחלקים אחריות בקבוצה, מתחלקים למשימות, מחליטים החלטות על אורח החיים שלהם כקבוצה, מקבלים כלים שיעזרו להם, פוגשים נציגים מהתנועה ועוברים יחד חוויות מגבשות ובונות.

סמינר מגשימים – סמינר שבו נפגשים חברי שנת השירות עם גרעיני הנח”ל ונפתחת בפניהם ההזדמנות לגבש גרעין שכבתי שימשיך את התהליך לאחר שנת השירות ויתגייס במשותף למסלול הנח”ל.

סמינר אמצע – לקראת אמצע השנה, נפגשים הש”ש לסמינר אמצע אשר חצי ממנו עובר כשכבה וחי כקומונות. במהלך הסמינר הש”ש מדברים על כל מה שעברו עד כה ומתכננים את החצי שנה הבאה של שנת שירות.

סמינר סיכום – בסוף השנה יוצאת שכבת הש”ש לסמינר סיכום שנה ולטיול אחרון כשכבה. מטרת הסמינר והטיול הם לסכם את מה שעברנו השנה, לדבר על המעבר מש”ש לחייל, להעלות את המוטיבציה ולסיים בכיף את שנת השירות.

משלחות

במהלך השנה ניתנת לש”ש הזדמנות לקחת חלק במשלחות התנועה, ובנוסף ישנן משלחות ייעודיות לחברי שנת השירות שלהן הם יוצאים לרוב בזוגות. במהלך המשלחות לש”ש יש הזדמנות לפגוש קהילות יהודיות בחו”ל ולשוחח איתן על התנועה ולעסוק בהסברה ישראלית ויהודית.

Search
Generic filters
En